ivá pamě v listopadu na GJP
Multikulturní projekt JEDNA KOLA - JEDEN SVĚT se ji blíí se svému závěru, probíhají ji poslední aktivity, které byly tímto projektem podpořeny. Jednou z nich byl program s názvem ivá pamě, který se v listopadu uskutečnil na GJP. Tento program byl určen pro obě třídy druhého ročníku.První částí tohoto programu byla přednáka profesorky Karolíny Ryvolové na téma ROMOVÉ ZA DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY A DNES. Karolína Ryvolová má kromě angličtiny, co je vem na GJP dobře známo, vystudovanou i romistiku na Filosofické fakultě UK, kde také v současné době příleitostně přednáí. V rámci přednáky byli studenti seznámeni s romskou podobou holocaustu a jeho dějinami, ale také byl podán poutavý a srozumitelný výklad adekvátního pojmosloví, které označuje správné názvy a označení tohoto etnika. Velký prostor byl věnován také tématu diskriminace obecně napříč kulturami. Studenti měli monost zeptat se na cokoli, co je na tomto tématu zajímá, a přispět také do diskuse svým vlastním pohledem, názory a zkuenostmi.
Druhá část programu byla organizována společností IVÁ PAMĚ, o.p.s. Tato společnost byla zaloena pracovníky Kanceláře pro oběti nacismu Česko-německého fondu budoucnosti v roce 2003. Jednou z jejích nesčetných aktivit je také pořádání BESED S PAMĚTNÍKY této hrůzné části dějin pro koly. Tuto část programu zahájil koordinátor, pan Pavel Voves, který ve stručnosti pohovořil o obětech nacismu a o holocaustu za 2. světové války a představil pamětnici, která následně vyprávěla svůj příběh a poté zodpovídala dotazy studentů. O svůj osud, své záitky a vzpomínky se se třídou 2 beta přijela podělit dne 16. 11. romská pamětnice, paní Elena Machálková a se třídou 2 alfa potom 22. 11. idovská pamětnice, paní Doris Grozdanovičová. Obě dámy vyprávěly velmi poutavě svůj příběh plný silných emocí a velmi ochotně zodpovídaly dotazy studentů.
A jak se líbil program samotným STUDENTŮM?
Dne 22.11. naí kolu navtívila v rámci projektu ivá pamě jedna z obětí koncentračních táborů, paní Doris Grozdanovičová. Měli jsme s ní dvouhodinové sezení, kdy nám vyprávěla o části svého ivota, která ji navdy změnila ivot. Povídání bylo velmi zajímavé chvílemi okující, jsme jedna z posledních generací, která se můe s oběmi nacismu setkat a slyet jejich příběhy přímo od nich. Je důleitě vědět něco o naí historii a co by se případně mohlo opakovat. V současné době, je stále spoustu lidí, kteří s nacismem sympatizují, ale zároveň si absolutně nedokáou představit tu hrůzu, kterou tito lidé zaili, proto je potřeba toto téma řeit a snait se podobným událostem v budoucnu zabráni. (Jessica Suzan a Natálie Najbrtová, třída 2 alfa)
Vem, kteří se podíleli na programu, včetně studentů s jejich zajímavými dotazy a podněty, děkuji!