Vnímání světa osobami s autismem
přednáka V. porclové (APLA Praha), 30.3. a 16. 4. 2015Ve dnech 30. 3. a 16. 4. 2015 poctila nai kolu ji tradičně (letos ji po čtvrté) psycholoka Mgr. Veronika porclová z Asociace pomáhající lidem s autismem (APLA Praha) a v semináři psychologie seznámila studenty s projevy chování osob s poruchami autistického spektra.
Více ji od samotných studentů:
"V úvodu jsme byli seznámeni s definicí autismu a s jeho aktuální situací v Čechách i ve světě. Přednáka pokračovala tématy jako: integrace autismem postiených lidí do společnosti, odlinost v jejich vnímání společnosti a jak společnost naopak vnímá je či psychologické metody, týkající se diagnostikování této nemoci. Pí. porclová se také podělila o své autentické záitky s autisty různých diagnóz.
Diagnostika této poruchy se provádí na základě určitých projevů chování: Dítě například nereaguje na své jméno, není schopné si říct o to, co chce, nebo upozornit na to, co se mu nelíbí. Často působí dojmem, e neslyí, nemává na rozloučenou a nereaguje na nově příchozí, patně mluví. Často má velmi patný oční kontakt, neusmívá se na své blízké. Velmi rádo si hraje samo. Toto chování se můe se projevit u před 36. měsícem ivota jedince.
Autismus můe mít u různých případů odliné symptomy. Jedná se o vrozenou poruchu, která (podle závanosti poruchy) omezuje některé z mozkových funkcí. Jedinec tak nesprávně vyhodnocuje informace, které se k němu dostávají. Předevím jde o oblast komunikace, sociální interakce a představivosti. Zjednodueně řečeno: Autisté nemusí rozumět nám, my zase nemusíme rozumět jim. Autisté jen obtíně hledají cesty, jak se orientovat v sobě samém a věcech kolem sebe. V průběhu vývoje se pak můou setkat s obtíemi jako porucha vývoje řeči, mohou mít potíe se vztahy s lidmi či nezvládají běné sociální dovednosti.
Kadý rok se v Česku narodí cca 200 dětí postiených autismem, v ČR tak ije cca 15-20 tisíc lidí s touto poruchou. Podle statistik se vyskytuje čtyřikrát častěji u chlapců, ne u dívek. Tato statistika je ale podle některých vědců zkreslována tím, e projevy poruchy nejsou u dívek tolik výrazné, a tím pádem hůře zjistitelné. Dívky bývají méně hyperaktivní, méně agresivní, zdatnějí bývají také v socioemoční oblasti, proto můe být odhalení autismu u dívek náročnějí," říká porclová.
Úplné vyléčení autismu dnes není moné, u z důvodu, e neznáme přímou příčinu tohoto onemocnění. Předpokládá se, e hlavní roli hrají genetické faktory, chemické procesy v mozku a různá infekční onemocnění. Přesto lze pomocí intenzivních terapií u lidí postiených autismem zlepit sociální dovednosti. Mohou tak například navtěvovat běné koly."
Frantiek Kment, 4 alfa