English versionGerman version

A. Matrasová jako úspěšná řešitelka představuje "KSICHT"

KSICHT – Korespondenční Seminář Inspirovaný Chemickou Tematikou, jež každoročně pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy zajisté potěší každého chemického nadšence střední školy. Čtyřikrát ročně vyjde série pěti úloh (, jež však mají mnoho podúloh!), na něž mají následně řešitelé 4 týdny, během nichž na nich mohou usilovně pracovat. Touto cestou lze prozkoumat obory a zákoutí chemie, na něž se ve škole nedostane nebo prozkoumat některé známější do větší hloubky. V tomto roce bylo možné setkat se s organickou, anorganickou, fyzikální chemií, ale dokonce i biochemií.

Na tomto místě si myslím, že je záhodno podotknout, že seminář je poměrně dost časově a obsahově náročný – běžné hodiny ze školy poskytnou pouze ty nejhrubější základy, ale pro splnění daných úloh je povětšinou nutno strávit mnoho času samostudiem z nejrůznějších zdrojů, avšak stojí to za to, jelikož letos jste měli šanci tímto způsobem zjistit například to, jak funguje kasein v proteinech, velmi, velmi do hloubky prozkoumat helicény či konformační izomerii, jak fungují antihistaminika či si zapřemýšlet nad chemickým sudoku a mnoho dalšího. Většina úloh je zasazena do nějakého prostředí, které jim přidá na vtipnosti či zábavě při jejich řešení, i tak ale dokáží potrápit 😊. Nicméně pokud Vás chemie zajímá a chcete se z tohoto nádherného oboru naučit a dozvědět mnoho zajímavých věcí, poté je KSICHT určitě tou nejlepší volbou!

Pokud se Vám v celo-české a celo-slovenské konkurenci podaří dostat mezi ty nejlepší dostanete šanci zúčastnit se závěrečného soustředění, kde jste si (ku příkladu letos) mohli vyslechnout přednášku prof. Petra Slavíčka a mnoha dalších, pracovat dva celé dny v laboratořích v prostoru UK – jeden den jsme strávili v syntetických laboratořích a druhý výpočetní chemií a v analytické laboratoři. Máte tak možnost nejen nabýt zkušeností z praxe ve špičkově vybavené laboratoři, ale vyzkoušet si i plynovou chromatografii, spektrometrii v UV a VIS oblasti, metodu vysokoúčinné kapalinové chromatografie s reverzní stacionární fází (RP-HPLC) a spektrofotometrickou detekcí a mnoho dalšího, což jsou metody a přístroje, k nimž většina středoškoláků nemá přístup. Mimo to jsme samozřejmě hráli i venkovní hry a podnikli exkurzi na ÚOCHB či do pivovaru VŠCHT, abychom se poznali i mimo laboratoře. Touto cestou strávíte rok (a poté možná i týden) něčím, co Vás naplňuje a k tomu navíc (pokud se poštěstí) poznáte i mnoho dalších „zapálených“ chemiků.

Apolena Matrasová, 3 alfa

Sdílet na Facebook
© 2025 GYMNÁZIUM JANA PALACHA PRAHA 1, s.r.o.
Pštrossova 13/203, 110 00 Praha 1
studijní obor: 7941K41
ochrana soukromí