English versionGerman version

Labyrint poznávání - podzim 2024

Akce se koná 19.11., přihlašování přes systém bakalář začíná již 11.11.

Vážení,

již několikátým rokem realizujeme akci s názvem Labyrint poznávání. Akce nese název "Časy se mění, umíme na to reagovat?". Na akci vystoupí různí zajímaví hosté, máte se na co těšit.

Akce se bude konat 19.11. Sraz ve škole je nejpozději v 8:30. Část s workshopy a přednáškami bude končit zhruba v 11:45.

Během velké přestávky se budete moci občerstvit svačinkami našich maturantů.

V Labyrintu čekají každého z vás dva workshopy po 75 minutách. Přihlašovat se budete moci od pondělí 11. 11. od 18:00 do úterý 12. 11. do 18:00 , a to přes systém bakalář. Je nutné se přihlásit na oba dva bloky. V rámci každého bloku se lze napsat na jeden workshop. Níže najdete rozpis workshopů do jednotlivých bloků, a místnost, kde se workshop bude konat. Úplně dole pak najdete anotace.

Rozpis bloků s místnostmi

1. Blok 8:45-10:00


(2.01) Ivo Cerman - Návrat komunistického antisemitismu
(2.03) Vojtěch Boháč - válečný reportér
(0.05) Nina Špitálníková - Každodennost Severokorejců - přednáška zrušena, je připraven náhradní program
(3.01) Michal Musil - Energetika
(3.03) Štěpán Smatana - Názory politiků
(4.01) Petr Lebeda - Glopolis - přednáška zrušena, studenti jsou přiřazeni k jiným hostům
(4.02) Miloslav Muller - Geograf, meteorolog
(4.03) Barbara Žáková - Práce v mezinárodním týmu

10:00 - 10:30 přestávka na občerstvení

2. blok 10:30 - 11:45
(2.01) Jakub Král - Bezpečnostní manažer
(2.02) Karel Jiřík - Globální trendy v IT
(2.03) Daniel Kunštát - politolog, CEVRO
(3.01) Zbyněk Hrkal - hydrogeolog
(3.03) Ing. Jitka Svobodová (ČVUT – Praha), Ing. Jiří Hůlka (Státní ústav radiační ochrany)
Radioaktivita a radiační ochrana, vytváření studentské radiační sítě
(4.01) Martin Grobár - hudební pedagog
(4.02) Jan Vobořil - Iuridicum Remedium
(4.03) Martin Buchtík - sociolog, STEM

11:45 - 12:45 přestávka na oběd, školní jídelna bude otevřená, ale je třeba tam jít hned po skončení 2. bloku.

Sraz na odpolední část ve 12:45 pro 1. a 2. ročníky na plácku před školou, 3. a 4. ročníky se sejdou také ve 12:45 ovšem před budovou Pštrossova 15 (u Ježíše). Poté po třídách následuje odchod ke Spolkovému domu Hlahol, kde nás ve 13:00 čeká divadelní představení pod vedením paní profesorky Veselovské. Předpokládaný konec představení je ve 14:00, výuka tím končí.

Anotace jednotlivých workshopů:

I. blok

Člověče, vyznej se (Štěpán Smatana - koordinátor Člověče, vyznej se)

"Člověče, vyznej se je vzdělávací simulace pro studenty středních škol, ve které si vyzkouší, jaké je to být zákonodárcem. Čeká vás debata o různých společenských tématech z odlišných názorových pozic, vyjednávání kompromisů a v neposlední řadě taktéž hlasování o jednotlivých zákonech."

Každodennost Severokorejců v KLDR (Nina Špitálníková - Koreanistka) přednáška zrušena, je připraven náhradní program

Návrat komunistického antisionismu? (PhDr. Ivo Cerman, Ph.D. - historik FF UK)

Důležitou součástí ideologie komunistického totalitního státu byl i levicový antisemitismus, maskovaný jako tzv. antisionismus. Zahrnoval i nenávist k Izraeli. Byl však šířen spíše selektivním a manipulativním zpravodajstvím, než jasnými sděleními a důkazy. Tento druh agitace se do našich médií vrátil po válce s Hizballáhem v roce 2006, v souvislosti se vzestupem nostalgického omlouvání socialismu v naší zemi. Přednáška se bude věnovat činnosti médií v době od operace Lité olovo 2008/09 až po válku roku 2012, která se časově kryje s dobou tzv. protivládních protestů v ČR. Ukáže shody mezi mediální manipulací v době socialismu a v éře po roce 2006.

Jak na práci v mezinárodním týmu? (Barbara Žáková - finance manager, Novartis)

Jmenuji se Barbara Žáková. Jsem absolventkou VŠE obor aplikovaná informatika a celou svoji pracovní kariéru se věnuji implementaci velkých podnikových informačních systémů zejména v oblasti financí a controllingu. Poslední 8 let pracuji pro společnost Novartis a již 3 roky jsem součástí virtuálního mezinárodního a multikulturního týmu, který se věnuje implementaci nového informačního systémů.

Ráda bych vás provedla možnostmi a pravidly práce ve virtuálních týmech a to pomocí sdílení reálných zkušeností. Projdeme si používání základních komunikačních kanálů pro týmovou spolupráci a dostupné nástroje pro podporu spolupráce a vedení a řízení projektu.

Na závěr se rozdělíme do virtuálních týmů a zkusíme si krátký ice breaker, který by pomohl prolomit například komunikační bariéry v týmu.

Energetika plná proměn (Ing. Michal Musil - Energy engineer, BFS Industry)

Absolvoval jsem studium na fakultě strojní ČVUT v oboru Energetika a během studia jsem pracoval na vývojovém oddělení oboru bateriových technologií a fotovoltaiky. Od konce studia pracuji jako projektant ve firmě BFS Industry v oblasti implementace technologií pro poskytování služeb výkonové rovnováhy v energetice. V rámci mé přednášky bych se s Vámi rád podělil o část mých znalostí a zkušeností získaných během mého krátkého ale intenzivního působení v reálné energetice.

V dnešní stále rostoucí závislosti na energii je nutné rychle a komplexně reagovat. Doba, pokrok, tempo, společnost a mnoho dalších aspektů dnešní doby je neúprosná, chyby se netolerují a bez elektrické energie si mnozí z nás nedokáží představit by jen jediný den. Stabilizace elektrické sítě je prvek, který drží moderní energeticky náročnou společnost od potenciálního kolapsu. Jak funguje, s čím se denně potýká, co jí tvoří, a na které nové aspekty moderního světa musí reagovat? Těším se na Vaši účast, dotazy a nápady.

Počasí v extrému? (RNDr. Miloslav Müller, Ph.D. - Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR, geograf a meteorolog)

Tornádo v červnu 2021, povodně v září 2024. Čím vším nám atmosféra dokáže znepříjemnit život? Setkávali se lidé s extrémy počasí vždy, nebo žijeme z tohoto hlediska v mimořádné době? Jsou extrémy počasí přirozené, nebo za ně může člověk? Jak k nim vlastně dochází? A co s tím můžeme dělat? Položíme si spoustu otázek a na některé (snad) i najdeme
odpovědi.

(De)globalizace a budoucnost demokracie - ústup od globalizace i demokracie? (Petr Lebeda – zakladatel neziskové organizace Glopolis) přednáška zrušena, studenti jsou přiřazeni k jiným hostům


Evropa po válce v Ukrajině - Vojtěch Boháč, spisovatel, Voxpot

Jak skončí válka v Ukrajině? Dnes nemůžeme říct, jestli zvítězí Ukrajina, Rusko nebo to skončí příměřím někde uprostřed. A už konflikt dopadne jakkoli, máme jistotu, že Evropa bude vypadat úplně jinak, než jak jsme ji znali před rokem 2022. Jak vypadá situace na frontě, nálady v Ukrajině a jak válka proměňuje celou Evropu? O tom bude příspěvek šéfredaktora serveru Voxpot.

II. blok

Léčba klimatické úzkosti (doc. RNDr. Zbyněk Hrkal, CSc. - hydrogeolog)

Málokdo si to uvědomuje, ale žijeme v jednom z nejkrásnějších období lidské civilizace, a to navíc v zemi, která nabízí ze všech států na planetě prostředí pro nespokojenější život. Přesto jsme každodenně zahlcování množstvím negativních zpráv, které se nás snaží přesvědčit o pravém opaku. Jedním z těchto témat je klimatická změna. Především mezi částí mladé generace se šíří tzv. syndrom klimatické úzkosti, který je takřka denně podporován alarmujícími zprávami. Ty dávají do souvislosti nejrůznější, většinou značně přehnané hrůzy světa, s člověkem podporovaným oteplováním. Slovy Grety Thunbergové, mladí lidé obviňují své rodiče, že jejich nezodpovědným chováním, jim ničí vlastní budoucí život.

Pokud na vás někdy podobné myšlenky přicházejí, vězte, že naše společnost má zcela jiné problémy, které vaši budoucnost skutečně mohou ohrožovat. Geolog, který se dívá na vývoj společnosti z pohledu tzv. dlouhých časových řad, vám ukáže, jak se klima vyvíjelo za dobu lidské civilizace, a i vzdálenější minulosti. Když uvidíte tyto informace, budete se možná na dnešní svět dívat trochu jinýma očima.

Varování: Přednáška rozhodně není vhodná pro příznivce, nebo dokonce členy organizace Greenpeace, Matky země a podobných spolků….

Město pod dohledem technologií (Mgr. Jan Vobořil, PhD - Iuridicum Remedium)

Přednáška se zaměří na téma ztráty anonymity a soukromí obyvatel měst v souvislosti s využíváním moderních technologií. Mobilní telefony, chytré hodinky, bezhotovostní platby, chytré kamery s detekcí. Technologie, které o nás shromažďují informace. Kdo s těmito informacemi pracuje? Co to pro nás může znamenat? A kam to všechno směřuje? Na konkrétních příkladech často nečekaného využití nebo zneužití technologií z celého světa si vysvětlíme, proč je dobré si i v dnešní době chránit soukromí a přemýšlet třeba i při procházce po městě o tom, kdo o mně může shromažďovat informace, a jak je může použít.

Technické inovace v hudbě (Mgr. Martin Grobár, Ph.D. - Pedagog hudby, lektor, sbormistr a kapelník, aranžér a skladatel, specialista na školství DISK Multimedia, modernihv.cz, sluchohry.cz, manžel a otec čtyř dětí, hrdý jihomoravák a varhaník)

Hudba je jazyk, kterým člověk poznává sebe i svět kolem sebe. Technologie představují jeden z nástrojů, kterými si tento jazyk osvojujeme. V rámci diskuze se zaměříme na to, jak se inovace projevují ve vytváření a přijímání hudby, kulturních fenoménů, hudebně-pedagogickou praxi a jak na ně mohou školy reagovat. Budeme se věnovat příkladům moderních přístupů hudební praxe, které mohou učitelům i studentům otevřít nové obzory. Jak můžeme využít technologie k tomu, abychom udrželi krok s měnícími se časy? Má hudba budoucnost? Má budoucnost hudební pedagogika?

Globální trendy v IT a co pro nás znamenají? (Karel Jiřík - datový konzultant se zkušenostmi v oblasti správy dat, vedení softwaru a inovací IT strategie)

Většina progresivních firem si stále častěji místo otázky: "jak dělat IT?" pokládá otázku: "co nám IT přinese?". Schopnost programovat a spravovat příslušnou infrastrukturu již přestává být kompetitivní výhodou a většina hráčů na trhu vítězí díky dobře navrženému produktu a vysoké business přidané hodnotě. Globalizace, PaaS servisní modely, obrovské množství dat, a další trendy, navíc výrazně mění pravidla IT trhu. Máme se bát? Ne. Je to příležitost. Ale je nutné se na ni připravit. V této interaktivní přednášce shrnu své poznatky ze studia ve Švýcarsku, Kalifornii, a Číně a spolupráce s předními Evropskými organizacemi jako Norvartis, Zurich Insurance, nebo OSN. Mým cílem je společně odpovědět otázku: "Co to pro nás znamená? A co bych chtěl dnes vědět, pokud bych stál o patnáct let mladší na startu svého profesního příběhu?" Těším se na vás!

Současný antisemitismus v ČR (Jakub Král - Bezpečnostní manažer, Federace židovských obcí v ČR)

Antisemitismus může nabývat různých podob, od útoků na majetek, fyzických nebo verbálních útoků a vyhrožování až po příspěvky na internetu a na sociálních sítích. Ale co je vlastně antisemitismus? Jaké jsou jeho historické kořeny, jak se v průběhu času proměňovaly antisemitské stereotypy, a jak se protižidovská předsudečná nenávist projevuje dnes? Umíme antisemitismus rozpoznat? Máme spolehlivá data o antisemitismu? Přednáška se pokusí nabídnout odpovědi na tyto otázky, obsáhne tedy nezbytný teoretický rámec i ukázky aktuálních projevů protižidovské nenávisti.

Rozdělená společnost? (Martin Buchtík - sociolog a ředitel analytického ústavu STEM)

V čem je česká společnost skutečně rozdělená a v čem je rozbitá na malé střípky? Jaké jsou základní příčiny a proč je zajímavé sledovat výzkumy o společnosti a nestačí se jen zeptat kamarádů? Proč se nám zdá, že si čím dál tím méně rozumíme a máme pocit, že dřív byla tráva zelenější? A dá se tohle všechno, alespoň z části, ukázat v datech?

Martin Buchtík se zabývá se tématy spojenými s dynamicky se proměňující společností v širším kontextu a dalšími otázkami, jako je formování veřejného mínění, kvalita života, soudržnost a nerovnosti. V minulosti mimo jiné řídil CVVM Sociologického ústavu AVČR, doktorské studium absolvoval na Univerzitě Karlově se zaměřením na metodologii sociologického výzkumu.

Aktuální problémy v oblasti jaderné energetiky (Ing. Dana Drábová, Ph.D., Dr. h. c. mult. - jaderná fyzička) - Změna - Ing. Jitka Svobodová (ČVUT – Praha), Ing. Jiří Hůlka (Státní ústav radiační ochrany) Radioaktivita a radiační ochrana, vytváření studentské radiační sítě



Rozdělená společnost jako předobraz „soumraku demokracie“? (PhDr. Daniel Kunštát, Ph.D. - sociolog, VŠ CEVRO)

Zamyšlení nad příčinami a souvislostmi vzestupu antiliberálních tendencí u nás i ve světě na pozadí nejdůležitějších štěpení současnosti: 1) sociální diferenciace (nejen) v důsledku globalizace, 2) narůstající prostorové disparity mezi vývojovými trendy centra a periferie, 3) hodnotové proměny Západu („populistická revoluce“).


Bude to skvělé, užijte si to...a hlavně se tam nezapomeňte přihlásit





Sdílet na Facebook
© 2025 GYMNÁZIUM JANA PALACHA PRAHA 1, s.r.o.
Pštrossova 13/203, 110 00 Praha 1
studijní obor: 7941K41
ochrana soukromí